IntoNation
від в 22/08/2018
84 переглядів

 Історії про те як на зрозумілих підставах колектори людей позбавляють житла час від часу висвітлюються у ЗМІ. На вулиці Кловський узвіз, 10, вранці 9 серпня чоловік відстрілювався стартовим пістолетом від колекторів, які намагаються його виселити.

Намагалися «віджати» квартиру

 

    Вранці 9 серпня до будинку на Кловському узвозі, 10 зібрався натовп дорослих чоловіків, їх метою було виселити мешканця однієї з цих квартир прямо на вулицю. В той день в тихому столичному дворику було «весело» як ніколи. За їхньою версією один з місцевих заборгував круглу суму грошей. «Вибивали» піднялися, постукали в двері, пояснили, що вони з'явилися його виселяти. Але мешканець на добровільний контакт не йшов. Побачивши таку реакцію в хід пішли дрилі і загрози - колектори вирішили висвердлити замки вхідних дверей та увійти всередину. Чоловік, який перебував усередині квартири у відповідь на це зробив кілька попереджувальних пострілів з пістолета. Почувши всі ці звуки сполошилися сусіди! Вони і викликали поліцію. Правоохоронці в швидкості з'явилися на місце події і стали з'ясовувати деталі. Виявилося, що колектори мають на руках виписку з державного реєстру на нерухомість, а у чоловіка, якого хотіли виселити є рішення суду про арешт на квартиру оскільки служителі Феміди побачили в цій квартирі спроби незаконного заволодіння. З'ясувалося, що один документ суперечить другому. На цьому весь екшен в той день і закінчився. Поліція вилучила документи і взялася перевіряти обидві сторони.

Ось що повідомила нам співробітниця поліції Оксана Тищенко:

-Сусідами була викликана поліція. Було відкрито кримінальну справу за статтею 356 Кримінального Кодексу України «Самоуправство». Кому насправді належить квартира зараз з'ясовують слідчі, вони вивчають документи на квартиру. Ліцензії і статус виселяти ми теж зараз з'ясовуємо. Поки не можна сказати напевно на законних підставах це було чи ні. Вони надавали виписку з Держреєстру про нерухомість, але її також потрібно перевірити.

Коментувати цю ситуацію власник квартири відмовляється, лише говорить про те, що колектори діють незаконно і намагаються у нього відібрати житло без його ж відома:

- Документи на квартиру в мене в порядку. Згідно із законом вона моя. Кредит дійсно є, але я справно його плачу, віднімати її підстав немає. У мене вирішили забрати квартиру!

    Ця квартира дійсно знаходиться під заставою в кредит, але рішення суду про те, що ця квартира через борги переходить від одного власника до іншого немає.

    І чому такі історії вже не дивують пересічних українців? Здавалося б, що дивного? Взяв в борг, не віддав грошей - ось і квартири позбувся, все більш ніж логічно. Але що якщо копнути глибше? Чисто технічно можна без житла в нашій країні залишити практично кого завгодно. Методи роботи колекторів і їхня законність - дуже сумнівний момент. Нерідкісні випадки, коли «вибивали» просто підробляли документи на нерухомість і будь-яку власність.

 

Коллектороство один з найефективніших видів бізнесу в кризових умовах


Коротко характеризує продемонстровані методи колекторської роботи адвокат Віктор Решетов:

- Колектори працюють як рейдери в 2000-х. Діють швидко і зухвало, щоб заволодіти майном в дуже стислі терміни і отримати надприбуток, в іншому випадку "проект" - нерентабельний.

   Працюють такі фірми як правило за двома моделями: за відсотки і за понад прибутки. Тобто перші наймаються банком або будь-яким кредитором для того, що б стягнути з неплатника борг, в замін віддаючи «вибивальникам» обумовлену заздалегідь суму. А другі повністю викуповують борг і їх мета заробити на викуп якомога більше. Вони небезпечніше через свої методи, оскільки перед жагою наживи НЕ грішать практично нічим. Для таких людей немає нічого святого. Їх мета щось забрати і перепродати набагато дорожче, ніж викупили цей борг.

Великі колекторські фірми діють за правилам - перевіряють документи, що засвідчують борг, готують позови до суду і здійснюють юридичний супровід. Є контори, які обіцяють повернути борг без судової тяганини. Тут йде в хід психологічний тиск, таємний збір даних на боржника і метод шантажу, - розповідає Олексій Кнутов, співробітник столичної колекторської контори. - Такі фірму беруться за великі борги і дорого цінують свою роботу. Маленькими кредитами - близько 10 - 50 тисяч займаються дрібні конторки. Вони набирають мережу агентів, які працюють під невеликі відсотки. І ці люди дійсно готові на все, щоб отримати свої гроші.

    У будь-якому випадку коллекторство як бізнес-схема буде ефективна в Україні ще дуже довго. А все тому, що банки потребують їхніх послуг, як правило банк продаючи будь-якої глухий кредит повертає собі пристойний відсоток грошей не витрачаючи при цьому репутацію. Таким чином колекторські контори є в якомусь сенсі поповнюють банківські бюджети елементами.

 

Порада від правозахисників

   У ситуації, що склалася колектори виселяли чоловіка не маючи на руках у себе рішення суду про виселення за борги. Юрист Віктор Решетов пояснює, що сама ситуація з виселенням виглядає як мінімум підозріло з точки зору законодавства:
  - Звичайно ж, колектори не мають права виселяти без рішення суду. Всі примусові дії по виселенню людини з квартири можуть відбуватися під керівництвом виконавчої служби й виключно на підставі рішення суду, яке вступило в законну силу. Причому, коли мова йде про житло, законодавством передбачена додаткова гарантія: навіть примусове проникнення виконавця в житло повинне відбуватися за ухвалою суду.
Про це зазначено в ст. 439 ЦПК України: питання про примусове проникнення до житла чи до іншого володіння боржника - фізичної особи або особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина, щодо якої є виконавчий документ про її відібрання, при виконанні судових рішень та рішень інших органів вирішується судом за місцезнаходженням житла чи іншого володіння особи або судом, який виніс рішення за поданням державного виконавця, приватного виконавця.
  Чисто технічно, за словами Віктора Решетова, «вибивали» якимось чином зуміли переоформити на себе право власності на квартиру, але навіть це не дає їм право на зрив замків:
- Є механізм переоформлення права власності на нерухомість, якщо людина взяла кредит під заставу своєї квартири або іншої нерухомості. Законодавство передбачає, що в разі непогашення заборгованості у встановлений час, кредитор може оформити право власності на нерухомість, яка передавалася в заставу. Дуже часто таке переоформлення здійснюється в порушення встановленого Законом порядку і позичальник може не знати, що його квартира переоформляється на колекторів.

Юрист пояснює, що в даному випадку киянин, який знаходився в спірній квартирі, схоже знав про спроби колекторів переоформити на себе квартиру, тому через суд домігся арешту квартири. Однак, щось пішло не так, - колектори схоже виявилися спритніші.

 Сенс в надприбутках

    У такому випадку виникає питання: якщо колектори таким чином можуть заволодіти нерухомістю на певний проміжок часу, але власник потім повертає її собі згідно закону. У чому ж тоді мотивація і сенс?

    А сенс простий як ніколи. Заволодівши навіть на час квартирою колектори мають можливість її продати за ціну трохи нижче середньої ринкової, причому навіть особливо не роз'яснюючи, що й кому вони продають. Адже потім куплена квартира стане проблемою вже нових власників, а колектори своєї мети вже досягнули - отримані гроші. А далі між старим власником і вже новими починається маса судів, результат яких нікому не зрозумілий.

Що ж робити?

   У цьому випадку, не приїдь поліція на виклик вчасно, є ймовірність, що чоловік продовжив би стрілянину, й хтось із колекторів міг би постраждати. Тоді  виникає дуже складна ситуація з заходами самооборони й законністю їх застосування в цілому.

  Адвокат Тетяна Полонікова, пояснює, що в  випадку, якщо колектор постраждає від рук «жертви», то «жертва» буде нести рівно ту ж відповідальність, яку буде нести й колектор й будь-який правопорушник. Тому захиститися від незаконних дій колекторів можна тільки звернувшись в поліцію. Тобто дотримання заходів самооборони ніхто не відміняв. Бити їх можна, якщо б'ють вас, стріляти -аналогічно. Їхня кількість тут ролі не грає. Тому треба викликати поліцію й адвокатів.

    Ось що радить робити столичний юрист Ксенія Желізняк, якщо на вас тиснуть «вибивали»:

- У випадку, якщо «боржнику» приходять листи з погрозами або, якщо «колектори» на порозі вашого будинку - обов'язково викликайте поліцію, фіксуйте кожну дію, телефонуйте адвокатові, і тоді поведінка цих «фахівців» зміниться кардинально.

  Юрист пояснює, що тактика захисту свого майна в рамках закону  з активним залученням поліції й юристів може змусити колекторів приборкати свої таланти й вести себе на порядок ввічливіше, й що не менш важливо, законно.

IntoNation.Kyiv

 

Опубліковано в: Суспільство